Propoliss pret vīrusiem

Saistībā ar jaunā vīrusa izplatību, pārpublicēju vienu biškopības biedrības rakstu, kas var palīdzēt katram izvairīties no saslimšanas un aizdomāties par dabas spēku un mums apkārt esošo dzīvnieku, kukaiņu un augu vērtību mūsu dzīvē.

Propoliss – zinātniski pierādīts profilaktisks pretvīrusu līdzeklis.

Papildinot Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rekomendācijas saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību, Latvijas Apiterapeitu biedrība (LAB) informē un atgādina par bišu produktu labvēlīgo iedarbību uz imunitāti, īpaši izceļot propolisa pretvīrusu iedarbību.

Propoliss ir smaržīga dabas izcelsmes viela, ar noturīgu un ļoti patīkamu meža balzama smaržu. Tā krāsa var variēt no gaiši līdz tumši brūnai, viegli violetai un pat zaļganai, turklāt visiem propolisa veidiem piemīt ārstnieciska iedarbība. Propoliss ir vispārējs nosaukums bioloģiski aktīvai vielai, kuru ražo medus bites. To plaši izmanto dažādiem mērķiem komplementārā medicīnā. Propolisa sastāvā ir sveķi, balzami, ēteriskās eļļas un vaski. Propoliss ir visspēcīgākais antioksidants no visiem pārbaudītajiem bišu produktiem. Propolisam piemīt sekojoša iedarbība:

  • pretvīrusu,
  • antioksidatīva,
  • antibakteriālā,
  • pretiekaisuma,
  • pretsēnīšu,
  • pretparazītu,
  • imūnmodulējoša,
  • pretvēža,
  • lokāla anestezējoša iedarbība,
  • u.c.

Medicīnā izmanto dažādas koncentrācijas propolisa ekstraktus ūdenī un spirta šķīdumos, propolisa ziedes, propolisa pastas, propolisa emulsijas, propolisa plāksterus un aplikācijas. Sasmalcinātu propolisu lieto inhalācijās, kā arī bioloģiskiem pārsējiem.

Medicīnisko pētījumu datu bāzē – PubMed – kāds pētījums atklāj propolisa ekstrakta augsto pretvīrusu aktivitātes līmeni suspensijas testos, pret Vericella zoster vīrusa infekciju. Pētījums parāda, ka propolisa ekstrakts ievērojami samazina (par 93,9%) tiešu no propolisa koncentrācijas atkarīgu pretvīrusu aktivitāti. *

Apiterapeites Dr. Ilona Radziņa (ģimenes ārste) un Dr. Maruta Solvita Iveta Naudiņa (neirologs) iesaka lietot propolisu un no tā izstrādātos farmakoloģiskos preparātus, kā profilaktisku līdzekli ne tikai pret gripu, bet iespējams arī Covid-19 vīrusa profilaksei, ierobežošanai un tālākās izplatības samazināšanai. Ārstes uzsver, ka komplementārajā medicīnā tiek lietotas ne tikai natīvais propoliss, tā suspensijas un tinktūras, bet arī propoliss medū. Profilaktiski to lieto pret augšējo elpošanas ceļu vīrusu infekcijas slimībām, kā arī pret gripu un dažādiem paravīrusiem.

Latvijas Apiterapeitu biedrība iesaka, pirms bišu produktu lietošanas profilaktiskiem un ārstnieciskiem nolūkiem, kā arī no bišu produktiem veidotu uztura bagātinātāju un farmakoloģisko preparātu lietošanas, konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, kā arī rūpīgi ievērot lietošanas instrukciju.

Atsauces:
* Labska K. et al., (2009) Antiviral activity of propolis special extract GH 2002 against Varicella zoster virus in vitro.
[Online] NCBI Databases Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19243635 [Accessed:1st of March 2020]
Rakstu sastādījusi: Inga Grizāne

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *