Ziedputekšņu vērtība uzturā
Ziedputekšnu uzturvērtība un ietekme uz organismu.
Runājot par ziedputekšņu uzturvērtību, varētu teikt , ka tie ir pats svarīgākais „jaunais” ēdiens 21.gadsimtā, kuram jābūt pieejamam katram cilvēkam. Ziedputekšņus, iespējams varētu saukt arī par „pašu vecāko” ēdienu uz Zemes, par cik bites un ziedi attīstījās vienlaicīgi apmēram pirms 150 miljoniem gadu.
Bišu ziedputekšņi tiek uzskatīti arī par „Dievu ēdienu” – veidu kā iegūt mūžīgo jaunību.
Kad bite vāc nektāru, tā savāc arī ziedputekšņus un sajauc tos ar nelielu daudzumu nektāra, lai varētu izveidot nelielas bumbiņas, kuras ērtāk izvietot stropā.
Ziedputekšņi ir ziedošo augu vīrišķās dzimumšūnas. Tiem apkārt ir stingrs necaurlaidīgs apvalks, kas aizsargā dzīvības sekrētu, kas atrodas to šūnu kodolos – DNS un RNS. DNS nosaka visu dzīvo būtņu formu un attīstību. Bez tam, DNS un RNS molekulas nosaka visu dzīvo šūnu funkcijas.
Amerikāņu zinātnieki ir norūpējušies par faktu, ka cilvēki mūsdienās noveco tik ātri. Biomedicīniskie pētījumi noveda pie secinājuma, ka DNS varētu būt atbildīga par garāku produktīvās dzīves ilgumu, atļaujot organisma imūnsistēmai labāk funkcionēt attiecībā uz novecošanās procesiem. Tas atļautu organismam labāk cīnīties ar vēzi un citām slimībām. DNS un RNS, kas atrodas bišu ziedputekšņos, nodrošina šīs vajadzības.
Doktors Naums Džoirišs savā ziņojumā Padomju Zinātņu Akadēmijas Tālo austrumu institūtam rakstīja, ka putekšņiem „piemīt augstas terapeitiskas un profilaktiskas īpašības. Tie ir ļoti stiprs bioloģiskais stimulātors ar varenu reģenerējošu spēku uz organismu”. Pētījumos ar vecākiem cilvēkiem, viņš novēroja, ka ziedputekšņi „palīdz atjaunot morālo, garīgo un fizisko veselību”.
Britu un franžu zinātnieki pētīja ziedputekšņus un atrada tajos 96 aktīvas vielas, ieskaitot vitamīnus, minerālus, fermentus, olbaltumvielas un aminoskābes, kā arī daudzas citas vielas tādas kā lecitīns – taukaudi, kas atrodami mūsu smadzenēs un asins šūnās.
Ziedputekšņus var pieskaitīt pie superēdiena, kas palīdz pārvarēt novecošanos – saka nutriciologs Herry McCarty. Visā pasaulē pazīstamā Austrijas Karlsbades veselības centra doktora Arnolda Loranda grāmatā „Uz veselību un ilgmūžību ar pareizu uzturu” rakstīts, ka ziedu putekšņi satur ievērojamu daudzumu brīnišķīgas vielas – lecitīna, kas nepieciešams normālai smadzeņu un asins šunu funkcionēšanai.
Daudzi citi pētījumi pierādījuši, ka ziedputekšņi satur visus pazīstamos ūdenī šķīstošos vitamīnus, it īpaši vitamīnus B un C, 22 aminoskābes, 27 minerālvielas(ieskaitot kalciju, magniju, cinku, varu un dzelzi), citus elementus un dažādus fermentus.
Ziedputekšņi satur:
- Neaizvietojamās aminoskābes: Izoleicīns, Leicīns, Lizīns, Metionīns, Fenilalanīns, Treonīns, Valīns, Triptofāns.
- Aizstājamās aminoskābes: Alanīns, Arginīns, Aspargīns, Aspargīnskābe, Cisteīns, Glutamīnskābe, Glicīns, Histadīns, Prolīns, Serīns, Tirozīns, Glutamīns, Hidroksiprolīns.
- Vitamīnus C, D, E, H(biotīns), pantotēnskābi(B5), provitamīnu A, B1, B2, B3, B6, B12, folijskābi.
- Minerālvielas: Kalcijs, kālijs, magnijs, mangāns, fosfors, cinks, bors, niķelis, sērs, varš, dzelzs, titāns, jods
- Fermentus: amilāze, fosfatāze, invertāze, peroksidāze
Harvardas medicīnas skolas pataloģijas profesors doktors Kilmen McCool apgalvo, ka sirds un asinsvadu saslimšanu aterosklerozi daudzos gadījumos izraisa piridoksīna (B vitamīns) trūkums organismā. Attiecīgi mums jālieto vairāk pārtikas, kas bagāta ar B6 vitamīnu. Visvairāk B6 vitamīna atrodas banānos, burkānos, sīpollokos un ziedputekšņos.
Arizonas Sonorānas tuksnesī savāktie ziedputekšņi sastāva un kvalitātes ziņā ir daudz vērtīgāki par citur vāktajiem ziedputekšņiem, jo šie augstkalnu reģioni ar vistīrāko gaisu un sauso klimatu nodrošina vislabāko uzturvielu koncentrāciju ziedputekšņos. Šeit atrodas pazīstamā bioloģiskā biškopja Robsona bišu saimes, kurš nodrošina kavalitatīvu šo uzturā vērtīgo produktu savākšanu.
Pašlaik Robsons strādā pie grāmatas „Ārstniecības un vērtīgie augi Sonorānas tuksnesī Arizonā” izdošanas, kurā tiek aprakstīti 1000 šeit atrodamo augu. Bagātīgās šī tuksneša augu farmakoloģiskās īpašības labvēlīgi ietekmē arī no šiem augiem iegūto ziedputekšņu sastāvu.
Došu piemēru, kas liecinās par bagātīgu noderīgo vielu saturu šajos ziedputekšņos, kas savākti Sonorānas plašumos. Džodžobas augs (sauc arī jojoba vai hohoba), kas aizņem vislielāko tuksneša teritoriju, satur 34% aminoskābju olbaltumvielas. Šis ir viens no lielākajiem zināmajiem olbaltumvielu satura rādītājiem ziedputekšņos. Šie ziedputekšņi satur vislielāko beta karotīna un silīcija daudzumu. Sonorānas stepēs ir lielākais silīcija saturs augsnē. Tas vēlreiz pierāda tieši šo ziedputekšņu priekšrocības.
Ziedputekšņu tablešu iegūšana.
No dažādajiem tuksneša augiem iegūtie ziedputekšņi tiek sajaukti kopā. Tālāk putekšņi tiek samalti vēl smalkākās daļiņās, lai cilvēka organisms vieglāk varētu uzņemt visas vērtīgās uzturvielas. Tabletes tiek iegūtas ar aukstās spiedes metodi, lai saglabātu ziedputekšņu uzturvielu vērtību un svaigumu. Pēc tam tabletes tiek fasētas bundžiņās un noslēgtas ar foliju, lai saglabātu vērtīgās īpašības.
Lietošana: sākt ar ¼ tabletes un pavērot reakcijas. Vēlāk var lietot pa 1 tabletei 3X dienā.
Sastāvs: ziedputekšņi, medus, bišu māšu peru pieniņš. Katra tablete satur 500mg ziedputekšņu, kas sastāda 2 kalorijas.
Iepakojumā 100 tabletes pa 500mg
Šos vērtīgos ziedputekšņus iespējams iegādāties par 15.15 eur vai arī ar atlaidi sazinoties ar mani. Vairāk info par iegādi šeit.