Meditācija – tā ir vērošana, pārdomas, vizualizācija, lūgšana un cita veida iekšējais darbs ar sevi.
Vārds „meditācija” radies no latīņu „meditatio”, kas nozīmē „pārdomāju”. Meditācija ir instruments vai atslēga, lai varētu ieiet sevī un risināt savas problēmas klausoties savu intuīciju. Ja jūs reiz pamēģināsiet un sāksiet praktizēt meditāciju, tad ar laiku meditācija jums padosies tikpat viegli kā elpošana.
Cilvēkam, kurš visu laiku kaut kur steidzas, meditācija var izskatīties kā tukša laika pavadīšana, taču būtībā meditācija palīdz organizēt un izpildīt ikdienas uzdevumus vislabākajā laika režīmā. Tas var izlikties kā absurds, par cik pastāv uzskats, ka meditācija ir bēgšana no realitātes. Patiesībā viss ir tieši pretēji – meditācija ļauj mums ieraudzīt realitāti! Nav vajadzības bēgt no dzīves, lai atveseļotu sevi un savu dzīvi. Tieši otrādi, vajag mesties dzīves virpulī, aktīvi darboties tajā, saplūst ar to un izprast dzīvi visā tās pilnībā, un tikai tad jūs sasniegsiet veselības stāvokli. Un meditācija ir pats labākais dzīves notikumu apzināšanas līdzeklis.
Visvairāk no realitātes mūs attālina haotiskās domas un nemierīgais prāts. Nekas mūs netuvina realitātei tā kā meditācija. Un mums nav nepieciešams atrauties no ikdienas dzīves, jo par meditāciju mēs varam pārvērst jebkuru ikdienas nodarbi.
Eksistē stāsts par to, kā viens mūks brokastu laikā jautāja savam skolotājam: ”Skolotāj, kā man sasniegt apskaidrību?”. „Tu jau paēdi?” – jautāja skolotājs. „Jā” – teica skolnieks. „Tad aizej un izmazgā savu šķīvi” – teica skolotājs.
Šis ir stāsts par to, ka apskaidrības sasniegšana var slēpties jebkurā dzīves situācijā, darbībā vai notikumā. Mēs varam būt pilnībā apzināti jebkurā brīdī un situācijā. Ja katru darbu cenšamies veikt apzināti, tad to var pārvērst par meditāciju vai apskaidrības stāvokli. Mēs varam apzināties savu ķermeni, savu elpošanu, katru mūsu kustību tajā laikā, kad mazgājam šķīvi vai dzenam naglu sienā. Mēs varam atrasties meditācijas stāvoklī 24 stundas diennaktī. Īstenībā tas ir nākotnes cilvēka ik brīža stāvoklis.
Dzīvot apzināti – tas ir viens no galvenajiem vesela cilvēka uzdevumiem.
Meditācija un veselība
Meditācija glābj tad, kad cieš ķermenis un vārgst gars, dod cerību un rāda ceļu uz atveseļošanos kad šķiet, ka visi citi ceļi ved strupceļā. Atrasties meditatīvā stāvoklī – nozīmē dzirdēt un saprast sevi. Tas nozīmē – rast atbildes uz visiem saviem jautājumiem, rast atbildes, kas faktiski ir mūsos pašos, bet mēs tikai tās nedzirdam sava nemierīgā prāta, uztraukuma un steigas dēļ.
Tāpat mūsu fiziskais ķermenis ir gudrs, tas zina visu par sevi un to, kā tam kļūt veselam. Tikai mēs ar savu prātu neuztveram to un neatļaujam savam organismam to īstenot dzīvē. Mēs cenšamies uz visiem jautājumiem atbildēt ar prāta palīdzību, tā nonākot ilūzijās.
Veselība un kārtība ienāk mūsu dzīvē tad, kad mums rodas spēks sakārtot savas domas un nomierināt prāta „spēles”. Meditācija palīdz nodibināt kontaktu ar savu iekšējo gudrību un dod iespēju mūsu organismam un intuīcijai pateikt savu vārdu. Mūsu fiziskais ķermenis, mūsu organisms un mūsu intuīcija runā ar mums pastāvīgi – bieži tas notiek ar dažādu slimību un traumu starpniecību, lai parādītu mums, ka mūsu izvēlētais ceļš nav tas pareizākais.
Meditācija un garīgā attīstība
Meditācija pēc būtības ir cilvēka garīgās attīstības pamats. Cilvēka garīgums tiek būvēts no ikdienas meditācijas ķieģelīšiem. Lai garīgi attīstītos, mums jāatbrīvojas no veciem domāšanas stereotipiem, no negatīvajām rakstura īpašībām, no negatīvajiem ieradumiem. Šajā situācijā jāatrod spēks ieskatīties sevī, pateikt sev rūgtu patiesību saldu melu vietā un atbrīvoties no ilūzijām.