Ūdens tīrība

Tīrs ūdens   Dzeramā ūdens tīrība

Tas ir otrs svarīgākais rādītājs dzeramajam ūdenim, jo ūdens, ko mēs dzeram var saturēt daudz un dažādas vielas un organismus. Tāpat kā ūdens ieguves veidi ir dažādi, tik pat dažāda var būt arī ūdens tīrība. Dzeramo ūdeni var iegūt no dziļurbumiem, akām, strautiem, avotiem un citām saldūdens krātuvēm. Tad atkarībā no apkārtējās vides ap šīm ieguves vietām var atšķirties arī ūdens tīrība. Tas var saturēt gan dažādus mikroorganismus, baktērijas un slimību izraisītājus gan mehāniskus piemaisījumus gan izšķīdušas ķīmiskas vielas kā agro ķimikālijas. Tāpat tas var saturēt mūsu pašu izmesto atkritumu sadalīšanās vielas kā arī automašīnu radīto piesārņojumu. Arī gaisā esošais piesārņojums līstot lietum var nonākt ūdenī.

  Kā izmērīt dzeramā ūdens tīrību ?

Visupirms jau par ūdens tīrību var spriest pēc tā krāsas, smakas vai redzamiem piemaisījumiem tajā. Tad, ja pēc šiem rādītājiem jums ūdens jau neliekas pievilcīgs, tad labāk jau būtu izvairīties no tā lietošanas vai arī nest uz kādu laboratoriju un pārbaudīt. Ja ūdens pēc pastāvēšanas paliek dzeltenīgs un jūsu vannas istabā atstāj dzeltenīgi bŗunu krāsu vannā vai dušā, tad visdrīzāk tajā ir par daudz dzelzs. Ja tējkannā bieži un daudz veidojas katlakmens, tad ūdenī ir daudz kalcija. Ja ūdens pēc šiem subjektīvajiem rādītājiem liekas pieņemams, tad vēl var pārbaudīt to ar TDS mērierīci, kas mēra kopējo ūdenī izšķīdušo cieto daļiņu daudzumu. Mēra mg uz litru. Latvijā šādu rādītāju oficiāli nekur nemēra un normas šim rādītājam pie mums nav noteiktas. Bet ASV Vides Aizsardzības Aģentūra ir noteikusi normas šim rādītājam un tās ir tādas:

0-50 – ideāls dzeramais ūdens pēc reversās osmozes filtriem utml

50-170 – strautu vai kalnu avotu ūdens vai attīrīts ar ogles filtriem

200-300 – atbilst minimālām dzeramā ūdens prasībām

300-500 – krāna ūdens vai minerālūdens avotu ūdens(170-410 vidējs krāna ūdens)

500+ – piesārņots ūdens, kuru neiesaka lietot.

Kā redzat arī minerālūdenim ir liels TDS daudzums un tas izskaidrojams ar to, ka tas satur daudz izšķīdušas minerālvielas kā kāliju, kalciju, magniju utml. Varētu padomāt, ka tad jau ir labi tādu ūdeni lietot ikdienā un daudz, bet tā tas nav. Šīs minerālvielas ūdenī ir neorganiskā veidā un cilvēkam neuzņemamā formā, bet daudz lietojot šādu ūdeni var pat uzkrāties organismā akmeņu veidā. Minerālvielas paliek cilvēkam uzņemamas, ja tās ir pārstrādājuši augi un mēs apēdam šos augus vai, piemēram, izdzeram glāzi dabīgas augļu vai dārzeņu sulas.

Mani ūdens mērījumi un secinājumi

Kad es uzzināju par šo ūdens tīrības raksturlielumu, es arī iegādājos TDS mērierīci tīrības noteikšanai un izdarīju mērījumus. Man mājās ūdens, lai arī no dziļurbuma, izrādījās diezgan netīrs ap 380, bet to jau zināju, jo varēja jau secināt pēc vannas brūnās krāsas. Māsai mājās ūdens ir no avota un tas uzrādīja 220, tā ka domāju ka līdz šim rādījumam ūdens ir pilnībā lietojams dzeršanai. Pamērīju arī ūdeni Liepājā no krāna. Tas uzrādīja 405.

No tā var secināt, ka pie mums šim rādītājam neviens īpašu uzmanību nepievērš, tāpēc par sava dzeramā ūdens tīrību jādomā vien pašiem un arī es pašlaik nopietni meklēju kādu izdevīgu un efektīvu ūdens attīrīšanas metodi. Sākumā domāju par reversās osmozes filtrēšanas sistēmu, bet tā ir diezgan dārga un pēc manām domām tur ūdens tiek attīrīts pat pārāk labi. Vēl aimirsu piebilst, ka man mājās jau ūdens tika filtrēts caur diviem piemaisījumu filtriem, bet, kā rāda mērījumi, tas nebūt nav pietiekami, lai ūdeni varētu dzert no krāna. Tāpēc tagad esmu izsecinājis, ka man vislabāk noderētu vēl 2 filtri, kas attīrītu ūdeni no dzelzs un padarītu to mīkstāku. Kā arī domāju vienu no saviem diviem filtriem aizstāt ar ogles filtru. Tikko kā būšu to izdarījis un atkārtoti veicis ūdens pārbaudes, tā noteikti padalīšos ar rezultātiem. Sekojiet maniem rakstiem 🙂

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *