Aknas – organisma laboratorija.

Veselas aknasAknas – organisma laboratorija.

Senie ķīnieši aknas devēja par dvēseles mājokli, jo no to darbības kvalitātes ir atkarīga cilvēka labsajūta, noskaņojums un darbaspējas.

Aknas ir mūsu organisma lielākais iekšējais orgāns, un tās uzskata par organisma laboratoriju, kurā notiek visi svarīgākie bioķīmiskie un vielmaiņas procesi. Aknas attīra un neitralizē asinīs esošās kaitīgās vielas, piedalās arī olbaltumvielu, ogļhidrātu, tauku un citu vielu sintēzē; tām ir būtiska loma, ražojot žulti, gremošanas funkciju nodrošināšanā.

Viss ko ēdam un dzeram, arī tas, kādus medikamentus lietojam, ietekmē aknu veselības stāvokli.

Kā rūpēties par aknu veselību?

Protams, var censties uzņemt pēc iespējas mazāk  toksīnu un censties ievērot veselīgu dzīvesveidu – tas būs labs atbalsts aknām. Bet jāzina, ka jebkura pārmērība var radīt nevēlamas sekas.  Tāpat kā nav izdomāta mākslīgā akna, kas spētu atindēt organismu un radīt tam vajadzīgās olbaltumvielas, nav radīts arī neviens ķīmisks zāļu preparāts, kas spētu aknas atjaunot.

Palīdzēt var no ārstniecības augiem gatavoti produkti vai ilgstoša un regulāra pašu šo augu lietošana. Dabisko līdzekļu iedarbība aknu saglabāšanā un funkciju veicināšanā ir zinātniski pierādīta. Par aknu veselību rūpējoties, ieteicams dienas laikā izdzert vismaz divus litrus ūdens, vairāk kustēties un lietot sabalansētu uzturu – uzņemt gan dzīvnieku olbaltumvielas un taukvielas, gan ogļhidrātus un šķiedrvielas – dārzeņus, augļus, riekstus, ogas un graudaugu produktus. Protams, jāierobežo alkohola un nikotīna uzņemšana.

Aknām jāstrādā nepārtraukti un stabilā režīmā.

Veselām aknām ikdienā tiek nodarbināti tikai 30-40% šūnu, pārējās gaida darbu. Aknas no ierindas var izsist tikai pietiekami liels trieciens. Ja tas nav biji pārlieku liels, aknas atjaunojas pašas. Bez jēgas lietojot kādu ķīmisku preparātu, atņemam aknām darbu.  Daba ir slinka, aknas nospriedīs – kāpēc jāstrādā, ja var to nedarīt. Ikdienā vairs nefunkcionēs, kā nākas, taču patiesībā aknām jāstrādā nepārtraukti un normālā režīmā.

Kā mēs kaitējam aknām?

Aknām kaitējam ar pārmērīgu alkohola lietošanu, ēdot neregulāri, uzņemot treknus ēdienus, kam pievienots liels sāls un cukura daudzums, ēdot ceptus, taukos gatavotus ēdienus vai tādus, kas satur nevēlamas ķīmiskas vielas. Tāpat aknām kaitējumu nodarām, ja pārmērīgi un nevajadzīgi lietojam medikamentus, par maz kustamies.

Diemžēl aknas par sevi neliek manīt līdz brīdim, kad to veselība jau krietni iedragāta un atgriezeniski procesi vairs nav iespējami. Aknām ir milzīgs potenciāls, un , ja nepieciešams, tās var strādāt ar desmitkārt lielāku spēku. Tomēr vienlaikus aknas ir ļoti neaizsargātas – jebkurš toksīns, kas nonāk aknās, var tās bojāt, iznīcinot šūnas. Ja šūnas neatjaunojas, aknās rodas iekaisums, kas savukārt var izveidot ieaugušus saistaudus. Šo procesu var dēvēt par pataloģisku. Ja katru dienu zaudē, piemēram, 0.01% aknu šūnu vai audu, aknas, lai spētu veikt savas funkcijas, ar laiku sāk palielināties. Tikai šajā brīdī pacientam parādās pirmie simptomi – slikta dūša, spiešanas sajūta pakrūtē un citi. Jebkura viela, kas nonāk mūsu organismā, ar asins plūsmu tiek nogādāta aknās. Aknas atdalīs un izvadīs toksīnus, bet tā nav vienīgā šī orgāna funkcija. Atī organismam tik nepieciešamais būvmateriāls – olbaltums – tiek sintezēts tieši aknās, tādējādi piedaloties imunitātes nodrošināšanas procesos. Šis orgāns darbojas, lai iekšēji un ārēji organismā nokļuvušie toksīni neietekmētu vispārējo veselības stāvokli. Aknu nozīme ir nepārvērtējama, jo tieši tās nodrošina vajadzīgo tīrības līmeni mūsu ķermenī.

Dabiskie ārstniecības līdzekļi aknu veselībai.

Aknu veselību palīdz uzturēt žults sekrēciju un izdali veicinoši augu valsts līdzekļi – kliņģerītes, dzeltenās kaķpēdiņas un biškrēsliņa ziedi, kā arī drogas ar rūgtu garšu – pienenes saknes un lapas, cigoriņa saknes, strutenes laksti, piparmētras lapas, artišoks. Aknu aktivitāti palielina piparmētras lapas, ķimenes un koriandra augļi, maura sūrenes laksti.

Pazīstamākais no augu izcelsmes aknu šūnu aizsargiem jeb hepatoprotektoriem ir mārdadzis, kas satur silimarīnu. Tas stiprina aknu membrānu, veicina aknu šūnu atjaunošanos un žults izvadi.

Aknām palīdzēt var, ēdot

  • regulāri, vismaz trīs reizes dienā;
  • pēc iespējas mazākas porcijas;
  • vārītu, sautētu, tvaicētu, folijā gatavotu ēdienu;
  • pilngraudu produktus;
  • vitamīniem un minerālvielām bagātīgu uzturu;
  • balastvielām(šķiedrvielām) bagātīgu uzturu.

Tāpat ir būtiski ar uzturu uzņemt olbaltumvielas (piena produktus, olas, gaļu, zivis) un dzert vismaz divus litrus ūdens dienā.

Aknu veselības uzlabošanai un atjaunošanai var izmantot zinātnieku jaunāko augu valsts produktu apkopojumu preparātā Fandetox.

Informācija no žurnāla Veselības noslēpumi.

Par produktu cenu un iegādi jautājiet šeit: Vesels.eu Telegram grupa

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *