Plūškoks pret saaukstēšanos un gripu

pluskoks  Kas tas ir plūškoks?

Pēdējā gada laikā manu uzmanību ir piesaistījis šis kuplais ap 4m augstais krūms, kurš vasarā tik skaisti zied un ar savu smaržu piepilda visu dārzu. Ap māju mums to ir diezgan daudz un tie diezgan strauji paši vairojas, iesējas un atkal sāk augt citā vietā. Brīžiem tie drusku kaitina, jo to raženais augums nomāc citus augus. Bet kopš palasīju par šī krūma dziednieciskajām īpašībām, sapratu, ka būs kaut kas jādara lietas labā, lai izmantotu visas šī krūma labās īpašības, ne tikai ziedu smaržu.

Un tā šogad tapa pirmā plūškoka ziedu tēja. Ziedus ievācu saulainā dienā, kad tie bija īpaši smaržīgi un pilnos ziedos. Ziediņi ir lielos ķekaros, bet ļoti trausli, tāpēc tos nogriež ar visiem ķekariem ļoti prātīgi. Pēc tam, liekot žāvēt, ķekaru kātiņos atgriež nost, lai tējai paliktu tikai ziediņi. Tēja izžūst ļoti ātri.

Plūškoka vērtīgās īpašības.

Ļoti vērtīgas ir arī plūškoka ogas. Antocianīdu daudzums tajās pārsniedz daudzumu citās ogās gandrīz divas reizes. Plūškoka ogās sastopamie antocianīdi ir visspēcīgākais antioksidants, kas cīnās pret mūsu šūnu novecošanu, neitralizējot brīvos radikāļus tajās. Pēc antocianīdu daudzuma ogās no plūškoka vismaz uz pusi atpaliek aronijas, mellenes un upenes. Plūškoka ogas ir vērtīgs līdzeklis saaukstēšanās, gripas un angīnas gadījumos, kā arī pie vīrusu un bakteriālām infekcijām. Ogās esošās ēteriskās eļļas veicina urīna un sviedru izdalīsanos, dziedzeru sekrēciju un organisma attīrīšanos. Savukārt plūškoka ziedu tēju lieto kā atklepošanas, sviedrējošu, caurejas un diurētisku līdzekli. Antioksidantu īpašības ogās palīdz uzlabot redzi un sirdsdarbību un samazināt holesterīna līmeni.

Kā izmantot plūškoku?

Plūškoka ziedu čemurus var izmantot arī pārtikā. Tos iemērc pankūku mīklā un apvāra eļļa un ēd pārkaisot ar pūdercukuru vai kanēli. Tirgū redzēju arī plūškoka sīrupu, bet vēl varot gatavot arī džemu vai ievārījumu no plūškoka ogām. Sīrupu gatavo plūškoka ziediņos saliekot pamīšus kārtās ar citronu bez kauliņiem un pārlej ar cukura sīrupu. Pēc nedēļas noturēšanas to var pievienot tējai un dzert saaukstēšanās gadījumos. Ievārījumu gatavošanai ogas uzkarsē mazā ūdens daudzumā, izkāš un iegūto sulu karsē vēlreiz un pilda burkās.

Tā kā ziedus tējai jau esmu savācis, tad tik tagad gaidu kad nogatavosies ogas, lai varētu mēģināt vārīt kādu sīrupu vai ievārījumu. Atcerieties, ka šeit pieminētais ir Melnais Plūškoks, bet vēl ir arī sarkanais, kurš ir dekoratīvs un tā ogas nav lietojamas. Arī Melnā Plūškoka ogas zaļas ir nedaudz indīgas, tāpēc jāsagaida līdz tās ir nogatavojušās pilnīgi melnas, lai varētu lietot. Citur šo augu jau izmanto intensīvāk, piemēram, māsa no Vācijas atveda jau veikalā pirktu maisiņos fasētu plūškoka tēju ar dažādām piedevām, piemēram, ingveru. Tā ka atliek vien novērtēt un izmantot savas veselības uzlabošanai to, kas aug mums tepat apkārt.

pluskoka ziedi

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *