Omega-3

Omega 3 taukskābesVeselība sākās ar šūnu

Mūsu ķermenis sastāv no aptuveni 73 triljoniem šūnu. Šo skaitli ar cilvēka saprātu ir grūti aptvert, jo esam pieraduši operēt ar desmitiem, tūkstošiem un, maksimums, miljoniem. Katra šūna ir kā maziņš visums. Un šo „visumu” ir tik daudz un tie ir tik mazi, ka uz adatas gala satilpst aptuveni miljons šādu „visumu”. Tos var salīdzināt ar darba skudrām – eksistē gandrīz 200 specializētu šūnu tipu ar atšķirīgu formu, izmēru un funkcijām. Bet to uzbūve ir vienāda: katru šūnu ietver šūnapvalks jeb membrāna, kura sastāv no taukiem (fosfolipīdiem) un Omega-3 taukskābēm.

Membrāna šūnai ir kā vārti pilsētai – tie ir vai nu droši vai neuzticami. Pats brīnumainākais ir tas, ka mēs paši varam šos „vārtus” vai nu stiprināt vai vājināt, lietojot uzturā noderīgu vai arī tieši pretēji kaitīgu, nepilnvērtīgu pārtiku.

Pirmām kārtām tas attiecas uz taukiem, it īpaši polinepiesātinātajām taukskābēm, no kurām svarīgākās ir Omega-3 taukskābes.

Ja mūsu uzturā trūkst labās taukskābes, šūnas membrāna kļūst cieta un neelastīga un ne visas nepieciešamās barības var tajā iekļūt, kā arī ne visi „atkritumi” var no šūnas tikt izvadīti. Attiecīgi šūnās var uzkrāties kaitīgie toksīni un šlakvielas. Ar laiku tādas šūnas zaudē enerģiju, nogurst, kļūst neizsargātas un viegli pieejamas vīrusiem, kā arī tās ir pakļautas ātrākai novecošanai un mutācijām.

Omega-6 un Omega-3 taukskābes – dažādas, bet abas nepieciešamas.

Organisms nevar eksistēt bez taukiem. Cietie tauki (ar ūdeņradi piesātinātie vai vienkārši piesātinātie) ir organisma enerģijas avots ilgtermiņā. Šķidrie tauki (nepiesātinātie) ir katras mūsu organisma šūnas sastāvdaļas. Īpaša dietologu uzmanība tiek pievērsta noteiktām nepiesātinātajām taukskābēm, kuras sauc arī par neaizvietojamām, t.i. dzīvībai nepieciešamām: tās mūsu organisms pats nespēj sintezēt un normālai dzīvei tās mums ir jāuzņem ar kvalitatīvu pārtiku. Pie neaizvietojamām taukskābēm pieder linolskābe un linolēnskābe. Linolskābe pieder pie omega-6 taukskābēm, bet linolēnskābe pie omega-3 taukskābēm.

No šo divu skābju attiecības organismā ir atkarīgas šūnas membrānas īpašības un šūnas reakcija uz ārējās vides faktoriem. Ja pārsvarā ir omega-6 taukskābes, tas noved pie asins šūnu salipšanas un rezultātā pie asinsvadu sašaurināšanās un iekaisuma procesu veidošanās. Omega-3 taukskābes darbojas pretēji: samazina iekaisumus, šķidrina asinis un paplašina asinsvadus.

Tomēr Omega-6 un Omega-3 taukskābes ir nepieciešamas, jo, atkarībā no situācijas, palīdz organismam. Piemēram, ja pārgriežat pirkstu – tek asinis. Tad sāk strādāt Omega-6 taukskābes un palaiž asins apturēšanas procesu: sabiezina asinis, trombocīti savā starpā salīp, veidojot asins sabiezējumu un asinsvadi sašaurinās.

Pētījumos ir noskaidrots, ka optimālā Omega-6 un Omega-3 taukskābju attiecība ir 4:1 (profilakses nolūkos) un 1:1 (ārstniecības nolūkos).

Diemžēl, lielākai daļai cilvēku šī attiecība ir nepareiza un tam par iemeslu ir neveselīga pārtika – treknas pārtikas, saldumu un desu izstrādājumu lietošana, kuru sastāvā ir pārpārēm piesātinātās taukskābes un trans-taukskābes. Tipiska ukraiņu uztura taukskābju attiecība ir 20:1 (omega-6:omega-3) un tā jau ir problēma, jo var būt par cēloni nopietnām saslimšanām: ādas, locītavu un asinsvadu iekaisumiem u.t.t.

Kāpēc ir svarīgi lietot Omega-3?

Pietiekams omega-3 taukskābju daudzums uzturā jūtami samazina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, insultiem, paaugstinātu asinsspiedienu, depresiju, uzmanības deficīta sindromu, hiperaktivitāti, locītavu sāpēm, kā arī daudzām ādas slimībām. Vairāki pētījumi parāda, ka Omega-3 taukskābes var stimulēt imūnsistēmu un aizsargāt mūs no veselas rindas saslimšanu, ieskaitot Alcheimera slimību.

Omega-3 taukskābes nav tikai viena barības viela, bet barības vielu komplekss, kas satur EPS (eikazopentaēnskābe) un DHS (dokozaheksaēnskābe) skābes. Abas šīs skābes ievērojamā daudzumā var atrast aukstūdens (dziļūdens) zivīs, kas arī ir iemesls, kāpēc to trūkst tik lielam daudzumam cilvēku.

Omega-3 deficīts

80% cilvēku uzturā trūkst Omega-3 taukskābes. Šī hroniskā nepietiekamība ir iemesls dažādiem vielmaiņas traucējumiem kā arī nopietnām saslimšanām.

Omega-3 taukskābju deficīts var paaugstināt risku saslimt ar šādām slimībām: hipertonija (augsts asinsspiediens), holesterīna apmaiņas traucējumi, ateroskleroze, infarkts, insults, alerģija, atopiskais dermatīts, aptaukošanās, diabēts, bronhīts, bronhiālā astma, hroniski locītavu un iekšējo orgānu iekaisumi, pirmsmenstruālais sindroms (PMS) un sāpīgas mēnešreizes, ādas novecošanās, hiperaktivitāte un ar to saistītā grūtā mācību apguve bērniem, toksikozes grūtniecības laikā, bipolārie traucējumi un Alcheimera slimība.

Un tas vēl ne tuvu nav viss saraksts un tas dod pamatu rekomendēt iekļaut ikdienas uzturā pēc iespējas vairāk omega-3 taukskābes.

Omega-3 avoti

Lielākie Omega-3 avoti ir jūras zivis, olas (īpaši māju vistu olas), linsēklas, linsēklu eļļa, rapšu eļļa, brokoļi, muskusmelones (cantaloupe), pupiņas, spināti, vīnogu lapas, ķīnas kāposti, ziedkāposti un valrieksti.

Rekomendējamo Omega-3 dienas devu var saņemt apēdot divas porcijas zivju nedēļā. Tikai tām jābūt dažādu veidu treknajām zivīm, tādām kā lasis, tuncis, skumbrija. Sirds problēmu gadījumos dienā obligāti jāuzņem 1g Omega-3 taukskābes.

Ņemot vērā plaši izplatītās sirds un asinsvadu slimības, vielmaiņas traucējumus, locītavu un ādas iekaisumu saslimšanas, aptaukošanos un no tās izrietošās saslimšanas, kas atkarīgas no omega-3 taukskābju deficīta, ārsti iesaka profilaktiski lietot gatavus uztura bagātinātājus, saturošus „sliekšņa” devu Omega-3 taukskābes, kas kavē pataloģisku stāvokļu attīstību.

Omega-3 taukskābes antioksidantu aizsardzībā.

Lai Omega-3 taukskābes saglabātu savas labās īpašības, tās jālieto kopā ar antioksidantiem, kas aizsargā polinepiesātinātās taukskābes no oksidēšanās un brīvo radikāļu iedarbības. Šādi antioksidanti ir multivitamīni ar fitovielām Nutrilite Double X un Nutrilite Daily, kā arī Nutrilite vitamīns E no kviešu asnu eļļas, vitamīns C, augļu un dārzeņu koncentrāts, multikarotīns. Par šo ļoti svarīgo niansi zin bioķīmiķi, farmaceiti un dietologi, bet to būtu svarīgi zināt katram, kas rūpējas par savu veselību.

Nutrilite Omega-3 kompleksu, kas satur optimālu Omega-3 taukskābju EPS un DHS attiecību, rekomendē lietot visiem, kas pakļauti jebkādiem iekaisumu procesiem, neatkarīgi no to lokalizācijas, infekcijas vai vīrusu saslimšanām, kā arī ikdienas lietošanai cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām. Viena Nutrilite Omega-3 kompleksa kapsula nodrošina organismu ar tādu pat Omega-3 taukskābju daudzumu kā 28g laša, sardīnes vai tunča. Tā satur 180mg EPS un 120mg DHS un 5mg vitamīna E.

 Nutrilite Omega-3 kompleksa īpašības un priekšrocības:

  • Uzlabo vielmaiņu
  • Novērš iekaisumu procesus
  • Normalizē sirds un asinsvadu darbību
  • Samazina arteriālo asinsspiedienu
  • Samazina infarktu un insultu risku
  • Uzlabo acu un ādas stāvokli
  • Šķidrina asinis
  • Palīdz pie depresijas, stresa situācijās un samazina hormona kortizola līmeni
  • Baro smadzenes
  • Samazina holesterīna līmeni asinīs
  • Uzlabo asinsvadu sieniņu stāvokli
  • Palīdz pret infekcijas un vīrusu saslimšanām
  • Uzlabo atmiņu un uzmanību
  • Uzlabo ādas, matu un nagu stāvokli
  • Palēnina ādas un locītavu novecošanās procesus
  • Palielina insulīna uzņemšanu, jo palēnina ogļhidrātu apmaiņu
  • Sportistiem omega-3 taukskābes nepieciešamas tauku dedzināšanai un muskuļu masas uzņemšanai.

Par produkta cenu un iegādi jautājiet šeit: Vesels.eu Telegram grupa

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *