Koenzīms Q10: ķermeņa enerģijas avots

Koenzīms Q10

Koenzīms Q10 (CoQ10) ir cilvēka ķermeņa aizdedzes sveces: tāpat kā automašīnu nevar iedarbināt bez sākotnējās dzirksteles, cilvēka ķermenis nevar iet bez CoQ10. Tā ir būtiska mitohondriju sastāvdaļa, kas rada enerģiju, kas nepieciešama, lai šūnas dalītos, pārvietotos, savienotos un pildītu visas citas funkcijas. CoQ10 arī ir izšķiroša loma adenozīna trifosfāta (ATF) ražošanā, enerģijā, kas virza visus ķermeņa procesus. Turklāt CoQ10 ir ļoti svarīgs antioksidants, kas aizsargā šūnas no bojājumiem.

Kaut arī mūsu ķermenis var ražot CoQ10, tomēr ne vienmēr pietiekošā daudzumā. Tā kā smadzenes un sirds ir vieni no aktīvākajiem orgāniem organismā, CoQ10 deficīts visvairāk ietekmē tos un var radīt nopietnas problēmas ar šiem orgāniem. Vairāki apstākļi var izraisīt CoQ10 trūkumu – nepilnvērtīgs uzturs, ģenētiski vai iegūti defekti vai palielināta šo orgānu vajadzība pēc enerģijas. Sirds un asinsvadu slimību gadījumos, tai skaitā augsta holesterīna līmeņa un paaugstināta asinsspiediena gadījumos, organismā nepieciešams paaugstināts CoQ10 daudzums. Turklāt, tā kā CoQ10 līmenis samazinās ar vecumu, cilvēkiem, kas vecāki par 50 gadiem,  to nepieciešams uzņemt papildus vairāk. Daudzos pētījumos ir atklāti vairāki medikamenti (īpaši lipīdu līmeni pazeminoši līdzekļi, piemēram, statīni), kas samazina CoQ10 līmeni.

Ņemot vērā CoQ10 centrālo lomu mitohondriālās funkcijas un šūnu aizsardzības jomā, tas ir noderīgs vairāku saslimšanu gadījumos. CoQ10 sniedz labumu tik daudzu veselību problēmu gadījumos, ka nav šaubu, ka to vajadzētu uzskatīt par būtisku uzturvielu. Papildus tam, ka CoQ10 ir svarīgs antioksidants, tas var palīdzēt arī  šādos gadījumos:

  • Sirds un asinsvadu slimības: paaugstināts asinsspiediens, sirds mazspēja; kardiomiopātija; aizsardzība sirds operācijas laikā; augsts holesterīna līmenis, ko ārstē ar zālēm, jo ​​īpaši ar statīniem,
  • Vēzis (lai uzlabotu imūnsistēmu un / vai kompensētu ķīmijterapijas blakusparādības),
  • Cukura diabetes,
  • Vīriešu neauglība,
  • Alcheimera slimība (profilakse),
  • Parkinsona slimība (profilakse un ārstēšana),
  • Periodontīta gadījumos,
  • Makulas deģenerācija,
  • Zinātniskā pētniecība.

Pētījumi gan ar dzīvniekiem, gan cilvēkiem apstiprina CoQ10 lietderību attiecībā uz visiem iepriekšminētajiem nosacījumiem, īpaši attiecībā uz sirds un asinsvadu slimībām. Faktiski pētījumi liecina, ka 50 līdz 75 procentiem cilvēku ar dažādām sirds un asinsvadu slimībām ir CoQ10 deficīts viņu sirds šūnās. Šī deficīta korekcija bieži vien var radīt dramatiskus rezultātus pacientiem ar jebkāda veida sirds slimībām. Piemēram, ir pierādīts, ka CoQ10 deficīts ir 39% pacientu ar paaugstinātu asinsspiedienu. Šis atklājums vien liek domāt par nepieciešamību pēc CoQ10 papildināšanas organismā. Tomēr CoQ10, šķiet, sniedz labumu, kas pārsniedz kardiovaskulāro deficītu.

2009.gada pētījumi parādīja, ka koenzīma Q10 papildus lietošana asinsspiediena korekcijai nedod diez cik lielu efektu pirmo 4-12 nedēļu laikā. Parasti asinsspiediena samazinājums tika novērots apmēram 10% pacientu.

Statīnu medikamenti, piemēram, Crestor, Lipitor un Zocor, kavē enzīmu izstrādi, kas nepieciešami aknām ,lai ražotu holesterīnu. Diemžēl tie arī bloķē citu ķermeņa funkciju veikšanai nepieciešamo vielu ražošanu, tostarp CoQ10. Tas varētu izskaidrot zāļu visizplatītākās blakusparādības, īpaši nogurumu un muskuļu sāpes. 2005.gadā kardioloģijas žurnālā publicēts pētījums stāsta, ka statīna terapija ievērojami samazināja koenzīma Q10 daudzumu plazmā, bet to pilnībā varēja novērst ar 150mg CoQ10 devu. Turklāt CoQ10 papildinājums ievērojami uzlaboja asinsvadu stāvokli, kas ir viens no galvenajiem mērķiem aterosklerozes ārstēšanā un profilaksē.

Dubultaklos pētījumos vairākiem pacientiem ar Parkinsona slimību tika pierādīts, ka CoQ10 papildinājumi ir ļoti noderīgi. Visiem pacientiem šajos pētījumos bija trīs galvenās iezīmes Parkinsona trīce, stīvums un palēninātas kustības, kas tika diagnosticētas pēdējo piecu gadu laikā kopā ar Parkinsona slimību.

2005.gadā Neiroloģijas arhīvā veiktie pētījumi parādīja arī Parkinsona slimnieku funkcionālās samazināšanās palēninājumu, kuri lietoja CoQ10. Pēc sākotnējās skrīninga un sākotnējā asins analīzes pacienti tika nejauši iedalīti četrās grupās. Trīs no grupām saņēma CoQ10 16 mēnešus dažādās devās (300 mg dienā, 600 mg dienā vai 1200 mg dienā), savukārt ceturtā grupa saņēma placebo. Grupai, kas saņēma 1200 mg devu, bija mazāk mentālo un kustību funkciju traucējumu un tie spēja labāk veikt ikdienas dzīves aktivitātes, piemēram, ēst vai apģērbties. Vislielākā ietekme bija ikdienas dzīves aktivitātēm. Grupas, kas saņēma 300 mg dienā un 600 mg dienā, uzrādīja nedaudz mazākus traucējumus nekā placebo grupā, bet efekti bija mazāk dramatiski nekā tiem, kas saņēma augstāko devu. Šie rezultāti liecina, ka CoQ10 labvēlīgā ietekme uz Parkinsona slimībām tiek sasniegta ar lielākām devām. Nevienā no pacientiem nozīmīgas blakusparādības netika novērotas.

Drošība un lietošana.

Koenzīms Q10 ir ļoti drošs – nekad nav ziņots par smagām nevēlamām blakusparādībām, arī lietojot ilgstoši. Tā kā drošība grūtniecības un laktācijas laikā nav pierādīta, CoQ10 nedrīkst lietot šajos laikos, ja vien ārsts nenosaka, ka potenciālais klīniskais ieguvums atsver risku. Dr.Michael Murray parasti iesaka no 100 līdz 200 mg CoQ10 dienā. Lai nodrošinātu labāku uzsūkšanos, iesaka lietot mīksta želatīna kapsulas, kas tiek patērētas kopā ar ēdienu. Pieaugot lielākām devām, vislabāk to lietot sadalītajās devās, nevis kā vienreizēju devu (200 mg deva trīs reizes dienā ir labāka par vienreizēju 600 mg devu).

Tā kā pats piekopju aktīvu dzīvesveidu un arī sportoju, tad arī es papildus ikdienas uzturam lietoju dabīgu Koenzīmu Q10 no Nutrilite, lai iedotu papildu enerģiju savām šūnām slodzes laikā. Sirds un asinsvadu slimības ir viens no izplatītākajiem nāves iemesliem mūsdienu sabiedrībā, tāpēc uzskatu, ka labāk laikus parūpēties par profilaksi.

Ieinteresēja? Droši jautā man un dalies ar draugiem.

Raksts no iherb.com/blog




You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *