Ēdam nezāles

Virza  Ziema pagājusi un atnācis pavasaris un organisms prasa atjaunot savas rezerves. Ja vēl neesat izaudzējuši salātus, tad var izlīdzēties ar pirmajām pavasara nezālēm, kas tikko sasniegušas pirmo 5 cm garumu. Tās var pielīdzināt dīkstu diedzēšanai ziemā. Šajos jaunajos nezāļu dzinumos sakopota visa augšanas enerģija – vitamīni, minerālvielas, flavonoīdi, ēteriskās eļļas un rūgtvielas. Izmanto iespēju pabarot savu organismu ar šādu enerģijas devu. Un nav uzreiz jāplūc pilns šķīvis, jo pietiks arī ar pāris karotēm šo nezāļu salātu, kas dos labumu un spēku.

Nātres – ir labs polivitamīnu un hlorofila avots. Nātrēs ir arī daudz dzelzs, turklāt organismam labi uzņemamā formā, kas ieteicams tiem, kas cīnās ar mazasinību. Ja nātru salātiem pievieno vēl citrona vai laima sulu, tad dzelzs pārveidojas un ir vēl labāk uzņemams organismā. Lai nātres nedzeltu, tās pirms salātu gatavošanas noblansē – aplej ar verdošu ūdeni un patur 2 minūtes. Nātrēm ir neitrāla garša tāpēc salātiem vēlams pievienot lociņus vai citrona sulu. Tās var likt arī zupās kopā ar skābenēm. Kad zupa jau gatava , nātres pievieno un noņem katlu no uguns un ļauj ievilkties 10 minūtes.

Pienenes – satur daudz rūgtvielu, tāpēc būs izcils līdzeklis gremošanas procesu un žults darbības uzlabošanai. Ēšanai ņem pašas gaišākās lapiņas, bet ja rūgtuma liekas par daudz, tad tās pirms gatavošanas var izpeldināt 15 minūtes vieglā sāls vai etiķūdenī. Lieto gan salātos gan kokteiļos kopā ar medu. Var arī iecept omletē.

Gārsa – spēj sapurināt mūsu vielmaiņu, kā arī ir urīndzenošs līdzeklis, kas saregulēs arī sāļu daudzumu organismā. Gārsai ir sulīgas maigas lapiņas, kas pirms lietošanas tikai jānomazgā. Gārsas lapas var likt arī buljona zupās un tad tās jāpavāra aptuveni 5 minūtes, lai stiegrotie kāti būtu mīksti. Var lietot arī biezzupāsm jo gārsa tās padara tumīgākas. Tad to pievieno zupai, kad dārzeņi jau mīksti.

Virza – skaista un sulīga nezāle no kuras var spiest pat sulu. Virza mazina tūsku un ir urīndzenoša. Palīdzēs arī noregulēt sirdsdarbību, jo satur daudz kālija, kas ļoti nepieciešams sirdij. Virzas lapiņas ir bezgaršīgas, tāpēc tās var likt gan salātos gan kokteiļos. Kokteilim pat nav jāpievieno ūdens, jo virzas lapiņas ir ļoti sulīgas. Var ēst pat kopā ar visiem ziediem – jo vairāk apēdīsi, jo mazāk izsēsies un mazāk būs dārzā nezāles 🙂

Skābenes – arī var atrast pļavā un to skābums arī ir vajadzīgs mūsu organismam, jo kairina garšas kārpiņas un veicina gremošanas sulas un siekalu izdali.  Arī skābenes var likt salātos un zaļajos kokteiļos, kā arī zupās.

Vēl no nezālēm var lietot arī vārpatu, pelašķi, raskrēsliņu, gaiļbiksīti – pa lapiņai pievieno salātiem vai zaļajiem kokteiļiem un paņem sev spēku no auga.

Par gaiļbiksīti tikai varu piebilst, ka pēc tā lietošanas man pārgāja vēlme dzert alu. Nezinu vai tā bija tikai sakritība, bet, kad sieva man salātos pievienoja gaiļbiksīti, vēlme pēc alus izzuda un arī hokeju skatīties vairs nebija tas azarts kas agrāk 🙂

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *