Atslēga veselīgai dzīvei

Veselīgs uzturs, regulāra fiziska slodze un tehnikas, kas palīdz atbrīvoties no stresa, ir galvenie dabiskie veselības uzturēšanas stūrakmeņi. Vēl ir svarīgi izkopt attiecības ar cilvēkiem, padarīt mājas par veselīgu dzīvesvietu un izvairīties no kaitīgiem ieradumiem. Šādi par sevi rūpējoties, var vairot prāta un visu ķermeņa daļu – artēriju un nervu, zarnu un hormonālo dziedzeru – veselību. Imūnsistēma kļūst spēcīgāka un palīdz aizsargāt ķermeni no infekcijām, alerģijām un pat vēža.

Pārtika ir enerģijas avots, kas baro katru ķermeņa šūnu un sniedz nepieciešamās uzturvielas fiziskajai augšanai un ķermeņa atjaunošanās procesiem, kā arī ļauj organismam izstrādāt nepieciešamās vielas, piemēram, hormonus, enzīmus un nerotransmiterus, kas ir ārkārtīgi svarīgi normālai ķermeņa funkcionēšanai.

Iegādājoties pārtiku, jāpiedomā, kuri produkti ir visveselīgākie. Piemēram, labāk ir izvēlēties vistu vai zivi, nevis sarkano gaļu, kurā ir daudz vairāk piesātināto taukskābju. Labāk pirkt auksti spiestās eļļas, kas ir veselīgo mononepiesātināto un polinepiesātināto taukskābju avots, nevis sviestu vai citus cietos taukus, kuros ir piesātinātās taukskābes. Labāk izvēlēties piena produktus ar zemāku tauku saturu un organiskos pārtikas produktus, kas audzēti bez pesticīdu, antibiotiku un augšanas hormonu izmantošanas. Organiskie pārtikas produkti veicina cilvēka organisma veselīgu augšanu un attīstību un stiprina dabisko noturību pret slimībām. Vēlams vairāk produktus ēst nepārstrādātus, lietojot pilngraudu produktus, svaigus augļus un dārzeņus, kas tiek pagatavoti tieši pirms ēdienreizes.

Uztura bagātinātāji

Uztura bagātinātāji nevar aizvietot veselīgu uzturu, bet var būt kā paildinājums ikdienas baribas vielu klāstā, ja neesat pārliecināti par izvēlētās pārtikas izcelsmi un tās uzturvērtību. Ķermenis veido dažu uzturvielu rezerves, piemēram, ķermeņa taukos glabājas taukvielās šķīstošie vitamīni A, D, E un K. Kalcijs un daudzas citas minerālvielas var pārvietoties no kauliem uz jebkuru citu ķermeņa vietu, kur tās nepieciešamas. Ūdenī šķīstošie vitamīni B un C ķermanī neuzkrājas, tāpēc jāuzņem katru dienu. Dažos gadījumos uztura bagātinātāji ir ieteicami, piemēram, tie var:

* nodrošināt nepieciešamās uzturvielas grūtniecības laikā un pēc tās;

* palīdzēt novērst slimības, kas rodas no uzturvielu nepietiekamības;

* palīdz ārstēt slimības, piemēram, infekcijas, kas paātrina uzturvielu izmantošanu ķermenī;

* palīdzēt ārstēt slimības, piemēram, artrītu, kas atkarīgs no konkrētu uzturvielu daudzuma organismā;

* palīdzēt novērst vai ārstēt sirds un asinsrites slimības un diabētu.

Dažas uzturvielu kombinācijas organismā ir  vieglāk pārstrādājamas un uzņemamas, tādēl, izvēloties uztura bagātinātājus, meklējiet šādas kombinācijas:

  • Kalcijs – ar Magniju, Cinku un D vitamīnu;
  • Dzelzs – ar C vitamīnu un Varu;
  • Magnijs – ar Kalciju, Fosforu un B6 vitamīnu;
  • Selēns – selēns uz rauga bāzes ar A, C un E vitamīniem;
  • Cinks – cinka glukonāts (saaukstēšanās un gripas ārstēšanai) ar A vitamīnu un Varu;
  • A vitamīns – kā karotenoīdu maisījums ( piemēram, beta karotīni)
  • B vitamīns – kā B vitamīnu komplekss;
  • C vitamīns – preparātā kopā ar flavonīdiem (sauc arī par bioflavonīdiem);
  • E vitamīns – ar tokoferolu maisījumu

Parasti vesels organisms neaizvietojamās taukskābes linolēnskābi un alfa-linolēnskābi pārvērš tādās svarīgās vielās kā hormoni un prostaglandīni, kas regulē daudzus organisma procesus. Ja šis process dabīgi nenotiek, tad ieteicams lietot uztura bagātinātājus ar naktssveces, linsēklu vai zivju eļļu.

Vēl nozīmīga ir uztura bagātinātāju grupa, kas satur neaizvietojamās aminoskābes. Tās ir mūsu organisma galvenais materiāls audu būvniecībai un atjaunošanai. Tos papildus būtu ieteicams lietot vegāniem, kas ikdienā uzturā uzņem nelielu daudzumu olbaltumvielas.

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *